54. Hükümet

(28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997)

Refah Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından kurulan, Necmettin Erbakan'ın başbakan, Tansu Çiller'in başbakan yardımcısı olduğu 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997 tarihleri arasında görev yapmıştır.

54. Hükümet oldukça zorlu bir sürecin sonunda kurulmuş ve 1 yıl görev yapabilmiştir. Hükümetin kurulma süreci çok uzun sürmüş ve hemen her gün ayrı bir gelişme yaşanmıştır. Kulislerden sürekli farklı görüşme ve pazarlık bilgilerinin geldiği hükümetin kurulması uzun, düşmesi ise kısa zamanda gerçekleşmiştir. Kurulduktan sonra TSK ile siyasi iktidar arasında gerilim yaşanmış, devlet kurumları birbirine düşmüştür.

31 Aralık 1996'da Ankara Sincan'da düzenlenen ve İran'ın Türkiye Büyükelçisi'nin de katıldığı Kudüs Gecesi adlı etkinlikte Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ın yaptığı konuşma 28 Şubat sürecini tetiklemiş, 4 Şubat'ta Ankara'nın Sincan İlçesi'nde tankların sokağa çıkmasına neden olmuştur. Ardından tarihe post-modern darbe olarak geçen süreç zaten zor şekilde kurulan ve ilerleyen REFAHYOL Hükümeti'nin kısa sürede iktidardan düşmesine neden olmuştur.