Haberler

29 Mayıs 2023

Kapsül'den

Seçimin Z raporu

2014’ten 2019’a kadar neredeyse her yıl sandığa giden Türkiye’nin dört yıldır beklediği seçim, ikinci turda tamamlandı. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin olmayan sonuçlarına göre, Erdoğan’ın oy oranı yüzde 52.18, Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 47.82 oldu.

İlk tura göre Kılıçdaroğlu yaklaşık 1 milyon, Erdoğan ise 700 bin oy fazla aldı. Kılıçdaroğlu, ikinci tur seçimde oylarını yaklaşık yüzde 3, Erdoğan ise yüzde 2.5 dolayında artırdı. İlk turda pusulada yer alan Oğan ve İnce’nin oy oranları toplamı yüzde 5.6 olmuştu. 

Sonuçlar, Hatay dışındaki tüm illerde ilk turdaki gibi oldu. İlk turda Kılıçdaroğlu’nun küçük bir farkla önde olduğu Hatay’da, bu kez benzer bir farkla Erdoğan ilk sırada yer aldı. 

Seçime katılım oranı yüzde 84.15 olarak belirlendi. İlk turdaki katılım yüzde 86.89’di. Tunceli hariç tüm illerde katılım düştü. Katılım oranı en yüksek il Düzce, en düşük il ise Ağrı oldu. 

Seçimde 685 bin oy geçersiz sayıldı, 18 yaşına giren 47 bin 523 yeni seçmen de ilk kez oy kullandı.

Erdoğan en yüksek oy oranını Bayburt’ta, Kılıçdaroğlu ise memleketi Tunceli’de yakaladı

2 milyon 300 bin fark ile seçimleri kazanan Erdoğan, üç büyük ilde ve CHP yönetimindeki büyükşehirlerde Kılıçdaroğlu’nun gerisinde kaldı. Erdoğan, Orta Anadolu genelinde ve Karadeniz’in tamamında ise ezici bir çoğunluğa sahip.

İlk turda yurtdışı oylarının yüzde 57’sini alan Erdoğan, bu kez yüzde 59'u aştı. Kılıçdaroğlu, oyunu yüzde 39.57'den yüzde 40.61'e çıkardı.

İstanbul’da Erdoğan’a en yüksek oranda destek Sultanbeyli’den, Kılıçdaroğlu’na ise Beşiktaş’tan geldi. Ankara’da Çamlıdere ve Çankaya, İzmir’de ise Kiraz ve Narlıdere sırasıyla iki isme en çok destek veren ilçeler oldu. 

Gece neler oldu?

Sandıklar kapandıktan sonra dikkat çeken ilk gelişme, ‘millet ittifakı’nın açıklama için seçtiği isim oldu. İlk turda kameraların karşısına çıkan İmamoğlu ve Yavaş’ın yerine CHP sözcüsü Öztrak tercih edildi.

Kılıçdaroğlu gece boyunca yaptığı tek açıklamada, yarıştaki eşitsiz koşulları hatırlattı ve  “Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız” dedi

Geç saatlerde CHP’nin genel merkezinde bir araya gelen ittifak liderleri birlikte görüntü vermedi. Görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

İmamoğlu, sonuç belli olduktan sonra ‘teşekkür’ mesajı paylaşan Yavaş’ın aksine gece boyunca sessiz kaldı. Sabah saatlerinde Twitter’dan bir video paylaşan İmamoğlu, “Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor. Unutmayın, değişmeyen tek şey değişimdir. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç asla beklemeyeceğiz artık” dedi

İstanbul Kısıklı’daki evinden ayrılmadan önce bekleyen kalabalığa ilk konuşmasını yapan Erdoğan, CHP’nin vekil sayısının azaldığını hatırlattı ve Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Mart 2024’teki yerel seçimi hatırlatan Erdoğan, İstanbul’un kazanılması gerektiğini söyledi. 

İlk kez Beştepe’de ‘balkon konuşması’ yapan Erdoğan, tıpkı seçim mitinglerinde olduğu gibi HDP’nin Kılıçdaroğlu’na verdiği desteği hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun ardından Demirtaş’ı hedefine alan Erdoğan, “51 Kürt kardeşimizin ölümüne neden olan Selo'yu istediğin gibi dışarı çıkaramazsın. Hele hele bizim iktidarımızda böyle bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir” dedi. 

Erdoğan’ın konuşmasının ardından ittifakta yer alan tüm liderler sahneye çıktı. Bu isimler arasında Erdoğan’ın ilk turdaki rakiplerinden Oğan da vardı.

Süreç ve yeni dönem

Kesin sonuçlar 1 Haziran’da açıklanacak. Kesin sonuçların ilanını takip eden üçüncü gün, Meclis ‘en yaşlı üye’ sıfatıyla Bahçeli’nin başkanlığında toplanacak ve yemin töreni yapılacak.

Milletvekillerinin yemin töreninin ardından cumhurbaşkanı ve bakanlar yemin edecek.

‘Millet ittifakı’nı oluşturan partilerin liderlerinin tamamı yeni dönemde Meclis sıralarında olmayacak. Kurucularından olduğu İYİ Parti’yle ikinci kez seçim yaşayan Akşener, 2018’de cumhurbaşkanı adayı olduğu için Meclis’e girememişti.

Meclis'te 'cumhur ittifakı'nın 322, 'millet ittifakı'nın ise 212 milletvekili bulunuyor. Beş partinin grup kurma hakkı kazandığı Meclis'te, toplamda 16 parti temsil edilecek. 

Milletvekili seçilen İçişleri Bakanı Soylu, Milli Savunma Bakanı Akar ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun görevlerine devam edeceği tahmin ediliyor. Bu isimlerin bakan olmak için milletvekilliğinden istifası gerekiyor.  

CHP listesinden seçilen altı partiden 39 vekilin, partilerine dönmesi bekleniyor. Bu durumda CHP’nin sandalye sayısı 130’a düşecek.

İYİ Parti, 24 Haziran’da kurultaya gidecek. CHP’nin Temmuz 2022’de ‘bir yıl süreyle ertelediği’ kurultayını yaz aylarında yapması bekleniyor. 

Dahası


28 Mayıs 2023

Kapsül'den

Seçime ilişkin propaganda yasağı dün saat 18.00 itibarıyla başladı. Bugün saat 18.00-21.00 arasında sadece YSK’nın seçime ilişkin açıklamaları yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK’nın bu saati her seçim olduğu gibi erkene alması bekleniyor. Saat 23.59’a kadar içki satışı yasak olacak.


26 Mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Kinci tur

Seçime 48 saatten az bir süre kala gündemin odak noktasında, liderlerin son mesajları ve ilk turda seçime giren adayların yaptığı açıklamalar var.

Sandıktaki durum

Yurtdışı temsilcilikleri ve gümrük kapılarında oy kullanan toplam seçmen sayısı 1 milyon 905 bin 601'e ulaştı. Bu sayı, ilk turda 1 milyon 839 bin 470 olmuştu.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1. sınıf Emniyet müdürü olan polis başmüfettişleri, belirlenen okullarda hazır bulunacak. Cumhuriyet’ten Barış Pehlivan’ın haberine göre, sadece İstanbul’un 19 ilçesindeki okullarda 61 polis başmüfettişi görevlendirildi. Haberde, Oy ve Ötesi müşahitlerinin sandık çevresine yaklaştırılmaması için talimat verildiği belirtildi.

1 Kasım 2015’teki seçimde aynı şekilde Oy ve Ötesi’nin müşahitleri engellenmek istenmiş ancak YSK bu talebi reddetmişti.

CHP’nin Hatay vekili Servet Mullaoğlu, Samandağ ilçesinde aynı adreste 300 seçmen tespit ettiklerini açıkladı. İstanbul’un Ümraniye ilçesinde Çener ailesinin yaşadığı üç katlı müstakil eve, fazladan bir seçmen belgesi geldi. S.K. adına gelen belgede ilçe ve mahalle adı yazıldı ancak sokak ve kapı numarası kısmının boş bırakıldığı görüldü. 

Türkiye geneli harita: Müşahit açığı olan sandıklar.

Oğan ve İnce

Erdoğan’a destek açıklayan Oğan, Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmede hiçbir talebinin olmadığını söyledi. Oğan’a yanıt veren Yavaş, “Makam talebiniz oldu. Hem de ‘Tabanımı ikna etmek için kamuoyuna deklare edilmesi gerekir, aksi hâlde ikna edemem’ dediniz” diye yazdı

İlk tur öncesi sığınmacıların gönderilmesi gerektiğini sıklıkla yineleyen Oğan, TRT yayınında “Askerimizin olmadığı bir alanda sığınmacıları nasıl göndereceksiniz? Sınıra götüreceksiniz, mancınıkla karşıya mı atacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, kendisine destek açıklayan Oğan için “Adeta ‘cumhur ittifakı’nın bir elemanı gibi çalışmalara başlamış durumda” yorumunu yaptı. Erdoğan, 'çözüm süreci' kapsamında oluşturulan 'Akil İnsanlar Heyeti'ne ilişkin ise "Ne kadar entel-dantel, ne kadar kanaat önderi varsa buraya insanları biz davet ettik" ifadelerini kullandı

İkinci turda alacağı pozisyon için İnce’yle görüşen Adana BB Başkanı Karalar, Kılıçdaroğlu'na destek istediğini ancak İnce'nin ''Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor'' dediğini söyledi. İnce, “Pazartesi günü üzerimizi çırpıp yeniden başlıyor, ‘içimizde Cumhuriyetin neşesi’ ile yollara düşüyoruz” dedi

Açıklamalar

Fotoğraf: Depo Photos

Kılıçdaroğlu: “Kandil'deki teröristlerle görüştüğüme dair kasetler olduğunu söyledin. Böyle bir görüşmeye dair elinde gerçek bir kaset var da bunu yayınlayamıyorsan büyük bir yalancısın, müfterisin demektir. Samimi bir Müslüman olarak inandığım bütün mukaddesler üzerine yemin ediyorum. Hem vallahi hem billahi böyle bir görüşme yoktur, yalandır, iftiradır. Milletimizden özür dilemelisin Erdoğan.”

Demirtaş’ın mesajları (1), (2): “Sandıktan değişim çıkmazsa ekonomide ve demokraside felaket olacak. Sayın Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı yapalım, Türkiye nefes alsın. Sandığa gidin, 1 nefes için 1 oy verin. Sandıklar açıldığında oy sayımını izleyelim, ıslak imzalı tutanağın fotoğrafını çekelim. Hiçbir gerekçeniz yoksa bile hatırım için sandığa gidin lütfen.”

Kılıçdaroğlu’nun ‘kredi kartı’ mesajı: “Erdoğan’ın sebep olduğu ekonomik buhran yüzünden birikmiş kredi kartı borçlarınızı, devletimizin hazinesi, bankalardan devralacak. Kredi kartı borcunuzun faizi tamamen silinecek ve anapara 36 ay taksitlendirilecek.”

İmamoğlu: “Bir odak çalışma yaptırdım. Baktım ki, inanılmaz etkili olmuş; ‘Terör örgütü aşağıya, terör örgütü yukarıya…’ Utanıyoruz.”

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Saadet ve DEVA partilerine Meclis’te ortak grup kurma çağrısı yaptı

AKP’li eski bakan Mehmet Şimşek: “Dubai’ye yerleştiğime dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Ankara’da yaşıyoruz. Yoğun işlerim için (özellikle Londra, Paris, New York, Dubai ve Doha’ya) çok sık seyahatlerim oluyor.”

Ahmet Türk: “Ya faşizme ya da onun karşısında halkımızın nefes alabileceği bir seçeneğe destek vereceğiz. Biz tercihimizi Kılıçdaroğlu’ndan yana yapacağız.”

Diğer gelişmeler:

Kılıçdaroğlu’nun SMS göndermesini engellemek için yasak kararı alan BTK, GSM operatörlerine 'yaptırım' mesajı verdi.

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programının Bursa ve Antalya’daki gösterimleri, AKP’nin itirazı üzerine yasaklandı.


25 Mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Babala Meydanı

Kılıçdaroğlu’nun, ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programına konuk olduğu bölüm dün (24 Mayıs) saat 21.30’da yayınlandı. Merakla beklenen program, an itibarıyla 14 milyon izlenmeyi geçti.

TİP’li eski vekil Barış Atay’ın katıldığı bölüm, dört ayda 20 milyon izlenmeyle şu anda zirvede. 

Halk TV, bugün saat 21.00’de programın tam kaydını yayınlayacak. Programın sunucusu Oğuzhan Uğur, isteyen televizyon kanallarının programın tüm bölümlerini telif ödemeden yayınlayabileceklerini söyledi

Uğur, yayını şöyle değerlendirdi: “Bence müthişti. İnsanlar tatmin olmuş, soruları anlamış. Kemal Bey, gündemde olan başlıkların farkındaydı. İyi çalışmışlar, iyi yanıtlar verildi.”

Program, CHP’li belediyelerin yönettiği birçok yerde meydanlarda kurulan ekranlardaki yayınlarla halka ulaştırıldı.

Yayında, İBB'den atıldığını söyleyen katılımcı yalanlandı. İBB Başkanı İmamoğlu’nun basın danışmanı Ongun, “Bu kişi İBB çalışanı değildir. Özel bir şirket elemanıdır. Şirketi ihaleyi alamadığı için işi sona ermiştir” dedi.

Kılıçdaroğlu, TRT’deki propaganda konuşmasında “İkimiz de er meydanına çıkalım, devletin televizyonu TRT’de, senin istediğin gazetecilerin sorularını yanıtlayalım. İstersen halk da soru sorsun” sözleriyle Erdoğan’a ‘ortak programa katılma’ çağrısı yaptı. Teklifi reddeden Erdoğan, “Şöhret olmak istiyorsun. Sana şöhret minderi vermeye niyetimiz yok” dedi

Sandığa doğru

Fotoğraf: Sergey Ponomarev / The NYT

HDP ve Yeşil Sol Parti, "Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz" açıklamasıyla ikinci turda da Kılıçdaroğlu'na destek verme kararı aldı

CHP, Özdağ ile imzalanan protokolün ardından milletvekilleri İbrahim Kaboğlu, Levent Gök ve Sezgin Tanrıkulu’ndan oluşan bir heyeti Diyarbakır’a gönderdi. ‘Millet ittifakı’nın ortak politikalar metnini hatırlatan Tanrıkulu, “Kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı olmadan hiçbir seçilmişin görevden alınmayacağına dair bir düzenleme var. Dünkü protokolde de bu ifade edilmiş” dedi.

Gazeteci Şaban Sevinç, partisinin MYK toplantısında konuşan İnce’nin “Çekilirken açıklama yapmıştım, yeniden açıklama yapmamı gerektiren bir durum yok” dediğini aktardı. İnce ve Memleket Partisi’nin ikinci tur için ‘tarafsız’ kalması bekleniyor.

Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erdi. Gümrüklerde ise 28 Mayıs'ta saat 17.00'ye kadar oy kullanılabilecek. Temsilciliklerde oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 783 bin 107 oldu. Gümrüklerde kullanılan oylarla birlikte toplam oy sayısı, saat 10.00 itibarıyla 1 milyon 895 bin 430. Bu sayı, ilk turda 1 milyon 839 bin 470 olmuştu.

KONDA’nın 20-21 Mayıs tarihlerinde yaptığı ankete göre, kararsızlar dağıtıldığında Tayyip Erdoğan’ın oy oranı 52.7, Kılıçdaroğlu’nun oy oranı ise yüzde 47.3 olarak görüldü. Şirket, anket sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği paylaştı: "Seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi, dağılan 'Ata ittifakı'nın tercihleri nedeniyle yaşanabilecek stratejik oy kaymaları ve ikinci turda oluşacak katılım oranı.”

AKP listesinden Batman’da milletvekili seçilen HÜDA PAR’lı Serkan Rahmanlı, “Meclis yemin metninin doğru bir metin olduğunu düşünmüyoruz. Yemin metni değişmeli” dedi

İlk tur kampanya sürecinde kendisine yer vermeyen TRT’yi kurum önünde protesto eden Oğan, bu akşam TRT Haber yayınına konuk olacak

Diğer gelişmeler:

Erdoğan’ın ‘montaj’ olduğunu söylediği görüntülerle ilgili suç duyurusunda bulunmasının ardından ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan Oktay Avcu, ‘konutu terk etmeme’ şartıyla serbest bırakıldı. Yargı, ‘kişilik haklarına saldırı' gerekçesiyle 'montaj' görüntüleri paylaşan bir Twitter hesabının paylaşımın erişime engellenmesine karar verdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), kişisel veri geçmişini içeren ‘KİM’ uygulamasını kullanan İçişleri Bakanı Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Seçim çalışmaları için İstanbul Gazi Mahallesi’ne giden İçişleri Bakanı Soylu’yu protesto edenler gözaltına alındı. Görüntülerde, Soylu'nun protestoculara “Nasıl CHP bu, PKK ile kol kola girmişsiniz. Ohhhh, ohhh” dediği duyuldu.

İstanbul Esenler’de yangın ihbarı üzerine itfaiye ekiplerinin gittiği bir dairede Pakistan uyruklu bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı. DHA, bu kişinin domuz bağı yöntemiyle öldürüldüğünü yazdı. Bu ifade, AA’nın haberinde geçmedi. DHA daha sonra domuz bağı ibaresini ‘bacakları ve ağzı bağlanmış’ şeklinde değiştirdi.
24 Mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Altı + bir

Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi lideri Özdağ’ın günlerdir yürüttüğü temaslardan ‘destek’ kararı çıktı. İki isim, yedi maddelik protokol üzerinde uzlaştı. Kameraların karşısına geçen iki isimden Özdağ, “Türkiye’nin 'göçmenistan' olmaması için Kılıçdaroğlu’na oy verin” dedi.

İlk turda Zafer Partisi yüzde 2.2, partinin başını çektiği ‘Ata ittifakı’nın adayı Oğan ise yüzde 5.17 oranında oy almıştı.

Protokolde, ‘Anayasa’nın ilk dört maddesi ve 66. maddesinin değişmemesi’, ‘milli, üniter, laik devlet yapısından vazgeçilmemesi’, ‘sığınmacıların bir yıl içinde gönderilmesi’, ‘terörle mücadelenin sürdürülmesi’, ‘kayyum atamalarının yargı kararıyla sürdürülmesi’, ‘atamalarda liyakatin esas alınması’, ‘yolsuzlukla etkin mücadele edileceği’ maddeleri yer aldı.

Özdağ’ın ‘belediyelere kayyum atanması uygulanmasının sürdürülmesi’ talebine karşın protokol metninde kayyum ataması ‘yargı kararına’ bağlandı. Konu, ‘millet ittifakı’nın imzaladığı protokolde de aynı şekilde vurgulanıyor

Daha önce sığınmacılar için "Gönüllü olmasa da göndereceğiz” diyen Özdağ, bugünkü açıklamasında 'uluslararası hukuka uygunluk' ve 'insan haklarını gözetme' vurgusu yaptı

Özdağ, Kılıçdaroğlu’yla görüşmesinden önce sığınmacıları “İçişleri Bakanı olarak yollayacağım” dedi ancak protokol metninde bakanlığa ilişkin herhangi bir ifade yer almadı. 

Görüşmeden sonra konuyla ilgili soruya yanıt veren Özdağ: “Bakanlık, hükümet kurulmadan konuşulmaz. Altılı masa da bu konuyu görüşmemiş. ‘28 Mayıs'tan sonra konuşuruz’ dedik. Bu, Kılıçdaroğlu’nun paydaşlarıyla konuşacağı bir konudur. Bizim dahlimiz olmaz.” 

Kılıçdaroğlu da dün gece (23 Mayıs) katıldığı yayında, bakanların henüz belirlenmediğini söylemişti.  

Akşener’in yorumu: “Metinde bizleri rahatsız edecek bir şey yok. Kılıçdaroğlu'nun yetkisi vardı, o yetkiyi yerine getirdi. Hayırlı uğurlu olsun.”

İki ismin görüşmesinde ‘bakanlık' konusunun gündeme gelmediğini söyleyen CHP sözcüsü Öztrak: “Görüşmenin ana omurgasını kaçakların ve sığınmacıların durumu ile ulusal güvenlik konuları oluşturmuştur."

Kılıçdaroğlu, Oğan’ın ilk tur öncesi sıklıkla kullandığı “Cehennemin kapılarını kapatacağız” dediği bir tweet paylaştı

Mardin’de konuşan HDP’li Buldan, “Seçimde Erdoğan ve AKP’ye kaybettirmek bir kez daha bizlerin görev ve sorumluluğudur” dedi.

İlk sandıklar

Fotoğraf: BBC Türkçe

Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi bugün sona erecek. Gümrüklerde ise 28 Mayıs'ta saat 17.00'ye kadar oy kullanılabilecek. Saat 18.39 itibarıyla oy kullanan toplam seçmen sayısı 1 milyon 839 bin 470. Bu sayı, ilk turda verilen oyun üzerinde. 

Erdoğan ilk turda, yurtdışında verilen oyların yüzde 57.5'ini, Kılıçdaroğlu ise yüzde 39.6'sını almıştı. Erdoğan, Mısır, Suudi Arabistan ve Belçika'da yüzde 70'in üzerinde oy aldı. Kılıçdaroğlu en yüksek oy oranına ulaştığı Portekiz'de yüzde 90'ın üzerine çıkarken Polonya, Çekya ve İrlanda'da yüzde 80'in üzerinde oy aldı.

Diğer gelişmeler

Erdoğan’ın ‘montaj’ olduğunu söylediği görüntülerle ilgili Mersin’de suç duyurusunda bulunan Oktay Avcu, dilekçesini vermesinin ardından gözaltına alındı. CHP, aynı görüntülerle ilgili Erdoğan’a 1 milyon liralık tazminat davası açtı. Diken’in haberine göre, montaj videoların reklamı için Mısırlı isimlerin Türkiye’de kurduğu şirketle anlaşma yapıldı

Erdoğan: “Gençlerimizin kıvrak zekâsının ürünü bir video üzerinde arsızca tepiniyorlar.”

Kapıkule Sınır Kapısı'nda farklı ülke uyruklarına mensup yaklaşık 100 kişilik grup, 'Ahmedi Barış ve Işık Dini'ne bağlı olduklarını söyleyerek Avrupa’ya gitmek istedi. Grup, gözaltına alındı

24 Mayıs saat 21.00 ile 21.10 arasında Erdoğan, saat 21.11 ile 21.21 arasında ise Kılıçdaroğlu propaganda konuşmasını TRT'de yapacak. 27 Mayıs'ta ise 17.39-17.49 arasında Kılıçdaroğlu, 17.50-18.00 arasında ise Erdoğan konuşacak.

Elazığ'dan bağımsız aday olan Prof. Dr. Yasemin Açık, aldığı oy ile ülke genelinde seçime giren beş partiyi geride bıraktı. Seçilemeyen Açık, en çok oy alan bağımsız aday da oldu.

AYM kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, Mart 2020 ile Kasım 2022 arasında kesilen para cezalarının tahsil edilmemesine karar vermişti. 

Muğla Fethiye’de yer alan Kelebekler Vadisi’nin sahip olduğu 'doğal SİT alanı’ koruma statüsü, ‘nitelikli doğal koruma alanı’ olarak değiştirildi. Kararla, her türlü inşaatın yasak olduğu bölge yapılaşmaya açıldı. 

Ankara Mamak’ta yer alan Üreğil Millet Bahçesi'nde özel kuruma ait işletmedeki bir ata, cinsel saldırıda bulunulduğu ortaya çıktı

6 Şubat depremlerinin ardından çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay'ın eski başkanı Kerem Kınık’ın, kurum bünyesindeki 11 şirkette yönetim kurulu başkanlığına devam ettiği belirlendi. Haberi yalanlayan Kızılay, Kınık’ın tüm görevlerini bıraktığını açıkladı

İBB Başkanı İmamoğlu, Üsküdar Salacak'taki kaçak kafenin yıkım görüntüsünü paylaştı.

Kılıçdaroğlu’nun Hatay ziyaretinden fotoğraflar

Timur Soykan’ın yazısı: “Malatya'daki hastanede tedavi gören, market açan, bal ticareti yapan, hatta çocuk sahibi olan IŞİD'in 'Rakka Kadısı' nasıl yakalanmadı?”

Gazeteci Kemal Can, ‘5 Soru 10 Cevap’ programında anlatıyor: ‘Milliyetçilik, büyük bir sayısal patlama mı yaşıyor?’


23 Mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Yazı tura

Zafer Partisi lideri Özdağ, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerin olumlu ilerlediğini ancak son kararı açıklamadan önce bir kez daha görüşeceklerini söyledi. Buna göre, iki ismin yarın (24 Mayıs) ortak bir açıklama yapması bekleniyor. 

Özdağ, sığınmacıların ülkelerine gönderilme takvimi, Anayasa’daki Türklük tanımı ve ilk dört maddenin korunmasının yanı sıra terörle mücadele konusunda taahhüt içeren protokol metni üzerinde görüştüklerini açıkladı.

‘Terörle mücadele’ için ‘kayyum’ uygulamasının devamını isteyen Özdağ, Erdoğan’a desteğini açıklayan Oğan’ın kararının ‘kişisel’ olduğunu belirterek “Biz hâlâ cehennemin kapılarını kapatmaya çalışıyoruz” dedi. 

Gazeteci İsmail Saymaz, iki ismin anlaştığını ve mutabakatın bu akşam imzalanacağını yazdı

Mutabakat metninin henüz kendisine ulaşmadığını aktaran Akşener, sığınmacılar ve Anayasa'nın ilk dört maddesi konusunda ‘millet ittifakı’nın itirazı bulunmadığını söyledi. Akşener, uzlaşmanın sağlanacağına emin olduğunu söyledi.

Montaj

Fotoğraf: CHP

TRT yayınına katılan Erdoğan, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın ‘millet ittifakı’nın reklam filmine montajlanarak eklenmiş hâldeki videosu için “Ama montaj ama şu ama bu” dedi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözlerini alıntılayarak “Montajcı sahtekâr” diye yazdı

CHP il başkanlıkları, AKP il başkanlıkları önüne siyah çelenk bıraktı

Oğan ve İnce

DW Türkçe’nin kulis haberine göre, ilk turdan 5-6 gün önce de Erdoğan’la görüşen Oğan, son görüşmesine ise Özdağ'dan habersiz gitti.

Oğan’ın istifa eden danışmanı Hilal Gül, daha önce istifa eden ekip arkadaşı Alperen İnce’nin iddialarını doğruladı: “Kendisi bizlere de 'Bakanlıklarımız, müdürlüklerimiz olur, farklı imkânlarımız olur' demiştir.”

Gazeteci Şaban Sevinç, Memleket Partisi lideri İnce’nin ‘Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması’ yapacağını öne sürdü. Twitter’dan hastane yatağında olduğu bir fotoğraf paylaşan İnce, “Hakkımda bazı söylentiler çıkarıldığını duyuyorum. Tümü gerçek dışıdır” dedi. Sevinç bunun üzerine “Perşembeyi bekleyin” yazdı

Sandıktaki durum

TÜİK’in eski başkanı ve İYİ Parti lideri Akşener’in başdanışmanı Birol Aydemir, 6 milyon seçmeni kapsayan 22 bin sandığın şüpheli olduğunu söyledi. Erdoğan’a normalin dışında 775 bin ila 836 bin arasında oy gittiğini savunan Aydemir, “Bu, yüzde 1.47 ile 1.58 oranına denk geliyor. Bu sandıklar ağırlıkla Şanlıurfa, Malatya, Erzincan, Siirt, Tokat, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay'da” dedi.

Yurtdışı temsilciliklerinde ve gümrüklerde kullanılan oy sayısı 1 milyon 647 bin 987'ye yükseldi.

AKP Seçim İşleri Başkanı Yavuz, 28 Mayıs’taki seçim sonuçları için “Bir saatte alırız” dedi

Gazeteci Murat Ağırel’in verileri: “YSK ve TÜİK yanıt vermiyor. 1.2 milyon seçmen kim ve oy kullandılar mı?”

Füsun Sarp Nebil’in yazısı: “2018 seçimine göre nüfus 3.8 milyon artarken seçmen sayısı 5.6 milyon artmış. YSK’nın buna açıklık getirmesi şart. Çünkü iki adayın farkı 2.3 milyon oydu.”

Diğer gelişmeler

Kılıçdaroğlu’nun katıldığı ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programının uzun tanıtımı. Programın tamamı 24 Mayıs saat 21.30’da yayınlanacak. 

TTB, Erdoğan’ın da katıldığı büyük bir törenle açılışı yapılan Hatay Defne Hastanesi’nde inşaatın devam ettiğini ve sadece poliklinik hizmeti verildiğine ilişkin görüntüler paylaştı.

Kılıçdaroğlu’ndan yeni video: “Bu bir referandumdur. Ekonomik yıkımı yaşayan güzel ülkemizi son çıkışta kurtaracak mıyız, yoksa uçurumdan aşağı yuvarlanacak mıyız?”

Aday gösterilmeyen CHP’li eski vekil Abdüllatif Şener, NTV’ye konuştu: “Kemal Bey, meclis çoğunluğu 'cumhur ittifakı'ndayken verdiği sözlerden hiçbirini gerçekleştiremez.”

Sandık gönüllülerini anlatan dosya haber: ‘Kaç kişi başvuru yaptı, Türkiye'de dağılım ne durumda, nasıl görevlendiriliyorlar?’

Mardin’de AKP’li isimlerin ‘oy baskısı’ yaptığını söyleyen Ahmet Türk: “CHP’yi bilgilendirdik. Burada halkın tercihini Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacağına inanıyorum ama demokratik seçimi sağlayabilirlerse kazanabilirler, aksi hâlde mümkün değil.”

Nuray Babacan’ın kulis yazısı: “AKP’liler ‘seçmen rehavetinden’ korkuyor. Mehmet Şimşek’in seçim sonrasında çok net olarak ‘hiçbir görev üstlenmeyeceğini’ söylediği biliniyor.”

Saygı Öztürk’ün yazısı: “İYİ Parti’de ‘Güney Ordu Komutanlığı’nın kurulması için planlama hazır.” 

Murat Ağırel’in yazısı: ‘Kanal İstanbul arazilerini kapatan para babalarının listesi’

İsmail Saymaz’ın yazısı: ‘BaBaLa TV’de Kılıçdaroğlu’na ne soruldu?’


22 Mayıs 2023

#tarih'ten

Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde destekleyecekleri adayı bugün saat 17.00’de bir basın toplantısıyla açıklayacağını duyurdu. Cuma günü Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'la görüşürken Recep Tayyip Erdoğan ise Sinan Oğan'la biraraya gelmişti. Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Uğur Batur “Bizim kriterlerimiz var. Sığınmacıların bir an önce gitmesi, Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle hiçbir şekilde oynanmaması, Anayasa'nın 66. maddesiyle oynanmaması” hatırlatmalarında bulunurken Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ise "Pazartesi günü Sayın Sinan Oğan bir açıklama yapacak. Zafer Partisi olarak bizim bir açıklamamız olmayacak" dedi.

Kapsül'den

Er Oğan

İlk turda yüzde 5.17 oranında oy alan ‘Ata ittifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Oğan ikinci turda Erdoğan’ı desteklediğini açıkladı: “‘Millet ittifakı’ yeterli başarıyı gösterememiş, geleceğe dair tarafımızı ikna edememiştir. İstikrar faktörünü ıskalamıştır.”

Oğan’ın açıklamasının ardından bir mesaj paylaşan ittifak bileşeni Zafer Partisi’nin lideri Özdağ, “Sayın Oğan’ın açıklaması sadece kendi politik tercihidir” dedi. Özdağ, yarın (23 Mayıs) saat 11.00’de partisi adına bir açıklama yapacak.  

Kılıçdaroğlu da Oğan’ın kararının ardından bir mesaj paylaştı: “Kimin bu güzel vatandan, kimin bu güzel vatanı satandan yana olduğu belli!"

İttifak, görüş ayrılığına düşülmesinin ardından dağıldı

Kılıçdaroğlu, kendisine destek vereceğini açıklayan ittifak bileşenlerinden Adalet Partisi lideri Öz’le görüştü. Görüşmenin ardından konuşan Öz, partisinden Kılıçdaroğlu'na destek kararının oybirliği ile çıktığını söyledi.

Özdağ ve Kılıçdaroğlu, Oğan’ın açıklamasından kısa bir sonra bir araya geldi. Sözcü’nün haberine göre, anlaşmaya varan Kılıçdaroğlu ve Özdağ ’ortak metin’ üzerine çalışıyor.

Dünden bugüne Oğan

Oğan ve Kılıçdaroğlu’nun 17 Mayıs’ta görüştüğü ortaya çıktı. Erdoğan ve Oğan, 19 Mayıs’ta bir araya gelmişti. 

İki isimle görüşmesinde de pazarlık yapmadığını söyleyen Oğan, ilkeler bazında konuştuklarını söyledi.

Fotoğraf: Zafer Partisi

Oğan, destek verecekleri adayı seçerken şartlarını ‘terörle mücadele, terör örgütlerinin desteklediği siyasi partilerle araya mesafe konması, mültecilerin geri gönderilmesi, anayasanın ilk 4 maddesi ve 66. maddesine asla dokunulmaması’ olarak açıklamıştı.

Seçim kampanyasında sıklıkla “İkinci turda ne yapacaksınız?” sorusuyla karşılaşan Oğan’ın yanıtı hep aynı olmuştu: “Cenneti vaat edemeyiz belki ama cehennemin kapılarını kapatmanın zamanı gelmiştir.” 

Aynı dönemde ‘Mevzular Açık Mikrofon’ yayınına katılan Oğan, “Karşınızda Bahçeli olsa ne söylemek istersiniz?” sorusuna “Türk bayrağındaki Türk ismini çıkarmak isteyen HÜDA-PAR'la, Türk milliyetçileri nasıl yan yana gelebilir?” yanıtını vermişti. Oğan ayrıca mart ayındaki ‘Teke Tek’ yayınında, "HÜDA-PAR’la aynı sandığa bir ülkücüyü kessen girmez” demişti

2017’deki referandumda partisinin aksine ‘Hayır’ oyu vereceğini açıklayan isimlerden biri olan Oğan, MHP’den ihraç edilmişti. Oğan bu dönemde verdiği söyleşide, "Tek adam rejimine 'Hayır' diyoruz. Parlamenter sistemin devamı için 'Hayır' diyoruz" demişti.

AKP ve Özdağ 

AKP’li Kurtulmuş, öğle saatlerinde Zafer Partisi’nde Özdağ’la görüştü. Görüşmenin ardından konuşan Özdağ, sığınmacılara yönelik politikalara ilişkin “Aramızda belirli farklılıklar olduğu açıktır” dedi

Aksoy Araştırma’nın analizine göre, her üç Oğan seçmeninden ikisi Kılıçdaroğlu’na, biri de Erdoğan’a oy veriyor. Oy vermem diyenlerin oranı yüzde 28.6. 

BBC Türkçe’nin video haberi: “Oğan’a oy verdiklerini söyleyen dört genç anlatıyor.”

Murat Yetkin’in yazısı: “Aliyev’in bu görüşmenin yapılması doğrultusunda hem Oğan hem Erdoğan’a ilettiği öneriler olmuş muydu?”

Mesajlar:

Kılıçdaroğlu’nun videosu: “Gelen kaçaklar kızlarımızın hayatını tamamen karartmadan, vatanını seven sandığa gelsin. Unutmayın, bu bir referandumdur.”

Kılıçdaroğlu’nun dün gece katıldığı ‘Mevzular Açık Mikrofon’ yayınını takip eden CHP’li Kaftancıoğlu’nun izlenimleri: “Erdoğan’ın neden Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmadığını ve çıkamayacağını görmüş oldum.”

Akşener: “Kılıçdaroğlu seçildiği gün parlamenter sistemi ‘cumhur ittifakı’ kendi isteyecek.”

Diğer gelişmeler:

YSK takvimine göre 19 Mayıs’ta açıklanması gereken milletvekili seçimlerin kesin sonuçları paylaşılmayınca, bugün (22 Mayıs) açılması beklenen TBMM toplanmadı

YSK, yurtdışındaki temsilciliklerde ilk iki günde 1 milyon 153 bin 842 kişinin oy kullandığını açıkladı. Bu sayının 54 binini ise gümrüklerde kullanılan oylar oluşturuyor. Temsilciliklerde oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona erecek. 

Zonguldak Çaycuma’da Furkan Sevinç tarafından cinsel istismara uğrayan iki yaşındaki N.Ö., tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sevinç ve anne Meryem Ö. dahil beş kişi tutuklandı.

İYİ Parti, olağan kurultay tarihini 24-25 Haziran olarak belirledi

Sandık başında görev almak için Oy ve Ötesi’ne yapılan başvuru sayısı 210 bine ulaştı.

Mehmet Tezkan’ın yazısı: “Karamollaoğlu, Uysal, Babacan ve Davutoğlu'nu tarihi bir karar bekliyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olmaktan feragat etmeliler.”

Kemal Can’ın yazısı: “Benim de aralarında olduğum gözlemci ve yorumcuların ciddi yanılgıları, büyük ölçüde araştırmalarla desteklenen ‘referans’ kaymasıyla da ilgili sanırım.”


21 Mayıs 2023

Kapsül'den

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala alacağı tavır merakla beklenen Oğan, kararını yarın (22 Mayıs) açıklayacak. Yurtdışı temsilcliklerde ve gümrük kapılarında oy kullanma süreci başladı

20 Mayıs 2023

Kapsül'denSeçim işleri: Ankara'dan Twitter'a


Hazırlayan: Nazlı Selin Özkan

Twitter, 14 Mayıs seçimlerinden önceki gece dört hesap ve 409 tweete erişimi engellediğini açıkladı. Erişim engellemesine yönelik mahkeme kararları aldığını belirten şirket, ‘Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak amacıyla’ mahkeme kararlarına uyduğunu belirtti. Erişime engellenen hesapların Türkiye dışında erişilir olmaya devam ettiği de eklendi.

Twitter’ın açıklamaları global medyada yoğun eleştiri aldı. Nitekim şirketin sahibi Musk platformda ifade özgürlüğünü koruyacağını söylemiş, Federal Soruşturma Bürosu’nun talebi üzerine bazı hesaplara erişimi engellediği için Eski Twitter yönetimini eleştirmişti. Oysa ki, yasal şikâyetleri ve çevrimiçi materyallerin kaldırılmasına yönelik talepleri toplayan Lumen veri tabanına göre Musk’ın Twitter’ı devralmasını takiben, Twitter’ın devletlerin sansür ve gözetim taleplerine uyma oranı yüzde 50’den yüzde 80’e yükselmiş durumda. Aynı veri tabanına göre, Musk’ın Twitter’ı devraldığı 27 Ekim 2022 tarihinden bu yana Twitter’a en çok talep gönderen ülke ise Türkiye.

Eleştiriler üzerine tekrar açıklama yapan Twitter Küresel Hükümet İşleri (Twitter Global Government Affairs), Türk hükûmetinden mevcut mahkeme kararlarına uymayan tek sosyal medya platformu olduğu gerekçesiyle uyarı aldığını ve platformu seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için mahkeme kararına uyduklarını belirtti. 

Yargı kararlarına itiraz ettiğini belirten şirket, mahkeme kararlarını ve düzenleyici kurum yazışmalarını da kamuoyuyla paylaştı.


19 Mayıs 2023

#tarih'ten