Haberler

17 mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Kan, ter, ikinci tur

Geride kalan ve beklenen seçimin etkisinde geçen üçüncü günde, tartışmalar ve stratejiler ön plandaydı. 

Sandıktaki durum

YSK’ya yapılan itiraz süreciyle ilgili bilgi veren CHP’li Erkek, Cumhurbaşkanı seçiminde 2 bin 269, milletvekili seçiminde 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettiklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı seçimi için yapılan itirazların tüm adayların lehine ya da aleyhine olabileceğini aktaran Erkek, milletvekili pusulalarındaki farklılıkların CHP ve İYİ Parti aleyhine olduğu bilgisini verdi. İstanbul’da 513, Ankara’da ise 453 sandığa itiraz edildi.

Fotoğraf: Depo Photos

İtiraz süreçlerine dair konuşan YSK Başkanı Yener, “Sosyal medyadaki görsellerin YSK ile ilgisi bulunmamaktadır” dedi

İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ya yapılan itiraz süreci bugün sona erdi. YSK, kesin sonuçları 19 Mayıs’ta açıklayacak. 

Seçim gecesi seçim verilerinin işlenmesinden sorumlu olan Adıgüzel eleştirilere yanıt verdi: “Bilgiler adım adım geliyor, sonra kontrol ediliyor. Süreç ertesi gün öğleni buluyor. Niye mi ağır işliyor? Şenkaya'daki adam gece sayım bitince yatıyor, ertesi gün gönderiyor sonucu. Ya da hiç göndermiyor; ben oraya birisini gönderiyorum. Her okulda sorumlumuz yok.”

CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu: “Binlerce itiraz var. Hepsini takip ediyoruz ama sosyal medya üzerinden değil. Seçmenlerin bunları görmeleri mümkün değil. Sistem kapalı işliyor.”

TİP, ‘cumhur ittifakı’nın pek çok sandık ve okulda tam kontrol sağladığını, binlerce sandıkta kullanılmayan oyları kendilerine yazdıklarını öne sürdü.

HÜDA PAR, Batman ve Mersin’deki itirazlar sonucu vekil kaybetmediklerini açıkladı. Kesin olmayan sonuçlara göre, Meclis’te partiden dört vekil olacak. 

Şanlıurfa’da seçim sonuçlarına yapılan itirazlar sonucu bir vekilin AKP'den YSP'ye geçtiği iddiası, AKP tarafından reddedildi.

YSP Gaziantep milletvekili adayları, Gaziantep’teki milletvekili seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK'ya başvurdu

Meclis’e iki vekil gönderen Isparta’daki sandıklara itiraz sonucu, İYİ Parti’nin sandalyesi AKP’ye geçti. Diğer sandalye de AKP’ye aitti.

Sandık güvenliği platformu Oy ve Ötesi, 150 bin gönüllüye ulaştıklarını duyurdu

Murat Yetkin’in yazısı: ‘İddialar vahim: YSK ve CHP doyurucu açıklama yapmalı’

Fotoğraf: CHP

‘Millet ittifakı’

Tüm liderler, ‘ikinci tur stratejisi’ gündemiyle CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Altı isim, toplantının ardından ortak bir açıklama yapacak.

Kılıçdaroğlu'nun kampanya için yarından itibaren sahaya inmesi bekleniyor.

VOA Türkçe’nin kulis haberine göre, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun sahadaki temaslar ve seçim güvenliğinde söz sahibi olması kesinleşti.

İkinci tur kampanyası stratejisinde ‘terörle mücadele’ vurgusu ön plana alınarak, Erdoğan’ın PKK kadrolarını Kılıçdaroğlu aleyhine kullandığı görüntüler ve söylemlere karşı sert yanıt verilmesine karar verildi. Söylemlerde, Meclis’e giren HÜDA PAR da öne çıkarılacak.

Kampanya dilini sertleştirmesi beklenen ittifakın ilk hedefi, ‘milliyetçi seçmen’ olacak. Ancak en büyük desteği veren Kürt seçmeni yeniden sandığa götürmek için de denge kurulması gerektiğine işaret ediliyor.

İttifak ‘fakirleşmeyi’ anlatacak ve ilk turda oy vermeyen seçmeni sandığa çekmeye çalışacak.

Kılıçdaroğlu’nun Oğan’la da bir araya gelmesi bekleniyor. DEVA Partisi’nin analizine göre, Oğan’a oy verenlerin yüzde 70’i ‘protesto oyu’.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın verdiği bilgiye göre, Kılıçdaroğu kampanya için araştırmacı İbrahim Uslu’yla görüşecek. 

Kılıçdaroğlu’nun ‘Türkiye için Karar Ver’ başlıklı videosu: “Biz bu vatanı sokakta bulmadık. Bugün 10 milyon düzensiz mülteciyi içimize sokan bu zihniyete vatanımızı bırakmayacağız. Kadınlara eşya gibi bakıp onları sahiplendireceğini söyleyenlere, kadınları domuz bağıyla katledenlere, küçücük evlatlarımıza göz koyanlara vatanımızı bırakmayacağız.” 

Twitch yayıncısı Jahrein’i arayarak “Eleştirilerinizi dikkate alıyoruz ve yazdıklarınızı okuyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, Oğuzhan Uğur’un sunduğu ‘Mevzular Açık Mikrofon’ programına katılacak.

İYİ Parti 

Akşener, seçime ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Partide yapılan toplantının ardından konuşan İYİ Parti sözcüsü Zorlu, “Partimiz, Kılıçdaroğlu'nun ikinci turda seçilmesi için var gücüyle çalışmaya devam edecektir” dedi. Bekledikleri oy oranına ulaşamadıklarını aktaran Zorlu, “Oylarımızı muhafaza ettiğimiz görülmektedir” ifadelerini kullandı. 

Parti içinde yapılan değerlendirmede, ‘milliyetçi-ülkücü’ seçmenin Kılıçdaroğlu’nu ‘HDP ile bir araya gelmekle suçladığı’ ve Erdoğan ya da Oğan’a oy verdiği öne sürüldü.

Türkiye Raporu’nun verilerine göre, milletvekili seçiminde İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 81’i, Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihini Kılıçdaroğlu’ndan yana kullandı.

Emek ve Özgürlük ittifakı’

Yeşil Sol Parti ve HDP seçim sonrası ilk toplantısını yaptı. İlk turda olduğu gibi Kılıçdaroğlu’na destek kararı çıktı. Partinin tüm gücüyle sahada olacağı ve seçmeni sandığa gitmesi için motive etme odaklı çalışmalar yürüteceği belirtildi.

‘Cumhur ittifakı’

Erdoğan: “Miting düşünmüyorum, deprem bölgesinde toplantılar yapabiliriz. Depremzedeler başta olmak üzere özellikle de kendilerine oy vermeyen insanlara hakaret ediyorlar. (İkinci tur için) Karadeniz'de çaya gidenler olabilir, fındığa gidenler olabilir. Ne olur bunu erteleyin.”

MHP lideri Bahçeli, ‘en yaşlı üye’ sıfatıyla TBMM’nin ‘geçici başkanı’ olacak. 

Vatan Partisi lideri Perinçek, ikinci turda Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

‘Ata ittifakı’

İttifakın adayı Oğan, bileşenlerle yaptıkları toplantıda ikinci tur için ‘ortak bir karar’ çıktığını açıkladı. “Yüzde 2 oyumuzun çalındığı kanaatimiz var” diyen Oğan, buna ilişkin kanıt olmadığını ifade etti

Kısa bir süre içinde kararlarının belli olacağını aktaran Oğan, iki tarafın da ‘cüzi bir farkla’ kazanmasını istemediğini söyledi: “‘Millet ittifakı'nın kazanması sadece bize bağlı değil. Sandığa gitmeyenleri, sandığa götürmesi lazım. Sandığa sahip çıkması lazım. Bizim olmamız sandığa gitmeyenleri ateşler. ‘Cumhur ittifakı'nda olmamız mutlak çoğunluğu ve güçlü hükümeti getirir.” 

İttifak bileşenlerinden Zafer Partisi lideri Özdağ da, Oğan’ın ‘ciddi miktarda oyunun çalındığını’ öne sürdü. Özdağ, şartlarının yerine getirilmemesi hâlinde iki adayı da desteklemeyeceklerini vurguladı. 

Gazeteci Kemal Can’ın yorumu: “Söylemlerine bakıldığında hem HÜDAPAR hem HDP’ye karşı Oğan. HÜDAPAR, AKP listelerinden Meclis’e girdi ama HDP’nin CHP’yle organik bir ilişkisi yok, tek taraflı bir Kılıçdaroğlu desteği var. Dolayısıyla destek bakımından bu terazide Kılıçdaroğlu daha ağır basıyor.”

Fotoğraf: Depo Photos

Mesajlar

İnce: “Seçim alınıyor da ben engelliyormuşum gibi bir algı yaratıldı. Şimdi herkes ‘İnce haklıymış' diyor.”

Teşkilatına seslenen Erdoğan: “Şayet biz sağlam durmaz, faaliyetlerimiz aynı şekilde yürütmezsek, karşı tarafın bu nobran ve faşizan tavrıyla sandıkların üzerine çökeceğinden şüpheniz olmasın.”

İmamoğlu: “Maça 0-0 başlayacağız. Yoğun bir mücadele dönemi, kararlılıkla, son ana kadar… O gece aldığımız verileri paylaştık. Anadolu Ajansı’nın gösterdiği gibi: 60’a 40 göstermedik ekranı. Milleti aldatmadık. Elimizde ne varsa, onu söyledik.”

Diğer gelişmeler:

Milletvekilliği sona eren 314 eski vekile, TBMM'de çalışmayacakları 15-31 Mayıs ve 1-30 Haziran dönemini kapsayan dönem için 111 biner lira milletvekili maaşı ödendi. Bu miktar toplam 35 milyon lira. 


16 mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Sıcak Saatler

Seçim sonrası geride bırakılan ikinci 24 saatte, milletvekili oy pusulalarından gelen usulsüzlük haberleri, CHP’nin ikinci tura yönelik yeni yapılanması ve ‘oy hesapları’ vardı.

Sandıklardaki durum

CHP, tüm sandık sonuç tutanaklarının sisteme girildiğini, YSK verileriyle uyuşmayan yerler için itiraz edildiğini açıkladı. Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’da oyların eksik görüldüğü yerler paylaşılırken kaç sandığa itiraz edildiğine dair bilgi verilmedi. Yavaş, “Süreci çok yakından takip etmeye devam edeceğiz. Lütfen endişe etmeyin” dedi.

YSP, sandıklarda usulsüzlükler tespit edildiğini ve 1000’den fazla sandığa itiraz ettiklerini duyurdu. Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Batman, Mardin ve Diyarbakır’daki sandıkları paylaşan parti, oyların ağırlıklı olarak MHP’ye yazıldığı bilgisini verdi.

Batman ve Şanlıurfa’da yapılan itirazların sonucunda AKP’nin kazandığı vekillerin düşme ihtimali bulunuyor. AKP’nin Batman ikinci sıra adayı HÜDA PAR’lı Ramanlı, yurtdışı oylarının etkisiyle Meclis’e girmeye hak kazanmıştı

Fotoğraf: Depo Photos

YSP’nin YSK temsilcisi Tiryaki, itirazların neredeyse tamamının karara bağlandığını ve düzeltildiğini açıkladı: “Henüz herhangi bir kentte milletvekili dağılımına etki edecek kadar bir sonuca ulaşabilmiş değiliz.”

TİP, sandıklardaki usulsüzlüklere ilişkin ıslak imzalı tutanaklarla YSK’ya itiraz etti. Parti, İstanbul 1. bölge adayı Anıl Denizci, İzmir 2. bölge adayı İrfan Değirmenci ve Antalya adayı Yunus Başaran’ın oylarının sistemde kaydırılmış ya da hiç yazılmamış olabileceğini söyledi. 

Değirmenci, İzmir’de sandık sonuçlarına yaptıkları itirazlara, CHP hariç tüm partilerden ret geldiğini paylaştı

Seçimlerin yıllardır hileyle kazanıldığını öne süren Demirtaş: “Bu operasyon için merkezi bir dijital üs, bu üssün başında da Süleyman Soylu bulunur. Özellikle Karadeniz ve İç Anadolu sandıklarında bu operasyon yıllardır yapılır. 20 bin sandığın her birinden 150 oy çalınsa 3 milyon oy eder ve bu sayı, seçimin sonucunu değiştirmeye yeter.”

İkinci tura giderken

Sabah saatlerinde yayımlanan YSK kararına göre, ikinci turda ABD, Kanada, Britanya, İrlanda, Avustralya ve Japonya’da oy kullanılabilecek gün sayısı ikiye düşürüldü. Bu ülkelerin tamamında, Kılıçdaroğlu en yüksek oyu almıştı. 

Ancak CHP’nin itirazı üzerine bu karar kaldırıldı. Yurtdışındaki seçmenler, tüm ülkelerde 20-24 Mayıs tarihlerinde oy kullanacak. 

‘Ata ittifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Oğan, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu ancak ‘HDP’ye hiçbir taviz vermemeyi kabul etmesi durumunda’ destekleyeceğini söyledi

CHP’de durum

Seçim gecesi (Fotoğraf: Depo Photos)

Kılıçdaroğlu’nun Twitter paylaşımı: “Sandıktan değişim mesajı çıkmıştır. Değişim isteyenler artık bu ülkede istemeyenlerden daha fazla. Genç arkadaşlarımın mesajını da aldım. Başım üstüne. Onların kaygılarını gidereceğim ama onların da beni duymasını istiyorum.”

Partisinin veri sisteminin ‘çöktüğüne’ dair iddiayı yalanlayan CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, görevden alındı. Adıgüzel, sandıktan gelen verilerin işlenmesinden sorumluydu. Görevden istifa ettiğini savunan Adıgüzel, seçim gecesi hiçbir aksaklık yaşanmadığını vurguladı

Yavaş ve İmamoğlu’nun ilk açıklamalarında CHP’nin okullardan aldığı verileri paylaştığını söyleyen Adıgüzel, “Islak imzalı tutanakları ilçe ve illerimizde toplayıp sisteme girdikçe elimizdeki veri çeşitliliği artmış oldu” dedi. 

Kılıçdaroğlu, Adıgüzel’in yanı sıra seçim kampanyasını yürüten Akan Abdula ve Ali Kiremitçioğlu’nun görevine son verdi. CHP lideri, ’siyasi işler ve seçim propagandası’ görevini yürütmek üzere Mehmet Ali Yüksel’i başdanışman olarak atadı. Yüksel, İstanbul 2. bölgeden aday gösterilmişti.

Diken’in kulis haberine göre, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu kampanyada ön planda yer alacak. İmamoğlu’nun ekibi T24'e yaptığı açıklamada, bu yönde bir talebin söz konusu olmadığını söyledi.

Parti içinde yapılan toplantıda, milliyetçi kimliğe sahip seçmenin bir bölümünün tercihini ‘millet ittifakı’ndan yana kullandığı ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu’na oy vermediği tespit edildi. 

İmamoğlu ve Yavaş, Kılıçdaroğlu’yla birlikte çalışma masasında yer aldıkları fotoğrafı, “Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için sıkı bir çalışmaya başlıyoruz” mesajıyla paylaştı.

AA’yla birlikte seçim sonuçlarını yayınlayan iki ajanstan biri olan ANKA, tüm verilerin yayıncılık ilkeleri gereği tam, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırıldığını belirtti. Ajans, abonelerine servis ettiği verileri paylaştı

Akşam saatlerinde kameraların karşısına geçen CHP’li Tuncay Özkan, parti içinde herhangi bir yönetim krizi olmadığını söyledi: “Bundan sonra güvenlik kaygısını taşıyan seçmenlerimizle buluşacağız.”

AKP’de durum

AKP içinde, Oğan’ın tabanına yönelik mesajlar geliştirileceği ve bu oyların yarısının hedefleneceği konuşuluyor. Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın kulis yazısına göre, ‘HDP’yi hedef alan söylemin, terörle mücadele ve beka sorunu’ vurgusunun ilk tur sonucuna etki ettiği yorumları yapılıyor. 

MHP lideri Bahçeli’nin başdanışmanı Eyyüp Yıldız, 15 Mayıs’ta, Oğan’ın tweetini alıntılayarak “Pazarlık payın kalmadı başka kapıya. 1 turda biter bu iş. Mezar soyguncuları sizi…” diye yazdı

Türkiye’de AKP'nin yüzde 10'dan fazla oy kaybettiği iller Çankırı, Karabük, Bingöl, Isparta ve Bolu. AKP'den uzaklaşan seçmenlerin MHP ve YRP'ye yöneldiği görülüyor.

Mesajlar

Kılıçdaroğlu: “Lütfen deprem bölgesi insanımıza söyleyeceğimiz her şeyde, 10 düşünelim 1 diyelim. Hiçbir siyaset o insanların kalbini kırmaya değmez.”

Erdoğan: “Şimdi 14 Mayıs’ta elde ettiğimiz başarıyı daha büyük bir zaferle taçlandırma vakti…”

İnce: “Kendinizi üzmeyin, asla umutsuzluğa kapılmayın. Umut her zaman vardır.”

Babacan: “Fatih Terim ‘8 de kapanır, 18 de’ demişti. Ve takımı o sezon şampiyon olmuştu. Ben de diyorum ki, 2.5 da kapanır, 12.5 da. İki hafta gecikse de bahar gelecek, biliyorum.”

Demirtaş: “Umutsuzluk yok. Çok defa kazandık, yine kazanacağız.”

TİP lideri Baş: “TİP ve 1 milyon seçmeni Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması için kararlı biçimde çalışmaya başlıyor. Vazgeçmeyeceğiz, direneceğiz, umudu artıracağız.”

Diğer gelişmeler

Twitter, seçim gecesiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Türk yetkililerden ‘bant daraltma’ uyarısı aldıklarını aktaran şirket, platformu seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için dört hesaba ve 409 tweete erişim engeli getirdiklerini duyurdu. 

Kılıçdaroğlu, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “Bay Kemal sığınmacıları gönderecek” yazdığı tweet’ini beğendi.

EMEP lideri Ercüment Akdeniz, hem görevinden hem de parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Akdeniz, aday belirleme sürecinde, parti içi demokrasiye aykırı müdahaleler yaşandığını savundu. Parti, seçime YSP listelerinden katılmış ve Gaziantep’te Sevda Karaca, İstanbul’da İskender Bayhan milletvekili seçilmişti. Akdeniz, listede yer almamıştı.

Fatih Altaylı’nın Habertürk’e veda yazısı: ‘Bana katlanan herkese teşekkürler’

Murat Sevinç’in yazısı: “Ben sade yurttaşım ve moralim bozulabilir, ancak kurumların canı sıkılamaz, böyle bir hakları yok.”

Murat Yetkin’in yazısı: “Açıkçası Kılıçdaroğlu etrafındaki kalabalığa rağmen, birkaç ilkeli parti yöneticisi dışında yalnız bırakıldı ve evet, bazı müttefiklerince de.”

Faruk Bildirici’nin yazısı: “Açıkça söylemek gerek, muhalif medya seçim gecesi dâhil olmak üzere sanal bir ortam yarattı.”


15 mayıs 2023

#tarih'ten


12 mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Son düzlük

‘Millet ittifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu, montajlanmış ve ‘deepfake’ aracılığıyla hazırlanmış son sosyal medya içeriklerinin arkasında Rusya’nın olduğuna dair elinde somut delil olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın Twitter mesajı: “Milletin iradesine ve demokrasimize gölge düşürmeyiz. Gerektiğinde 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, hayatımız pahasına istiklâl ve istikbalimize sahip çıkarız.”

Kılıçdaroğlu’ndan videolu yanıt: “Bay Kemal çıktığı yoldan asla dönmez.”

CHP’li vekil Murat Bakan, İçişleri Bakanlığı’nın seçim günü için TSK’dan zırhlı araçları hazır bulundurmasını istediğini söyledi.

‘TRT’de kozmik oda’ iddiasının ardından kurumdan randevu talep eden ancak yanıt alamayan RTÜK üyesi Taşçı, “Bir süredir TRT'de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli hangi amaçla kurumdadır?” diye sordu

‘Kılıçdaroğlu’na suikast’ için görevlendirilen bir grubun Gürcistan’dan Türkiye’ye girdiği yolunda duyum aldığını söyleyen gazeteci Merdan Yanardağ hakkında soruşturma açıldı. Yanardağ ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesi alınmak üzere savcılığa çağrıldı.

YSK Başkanı Yener: “Kesin olmayan sonuçları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi aynı gün açıklayacağız.”

Adaylıktan çekilen İnce, bu kararı ‘ikinci tura kalamayacağının belli olması’ ve ‘partisinin oyunun düşmesi’ nedeniyle aldığını söyledi. İnce, başka bir adayı işaret etmedi. 

Gençlerle bir araya gelen Erdoğan, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın, ‘millet ittifakı’nın reklam filmine montajlanarak eklenmiş hâldeki videosunu bir kez daha izletti. Haberi alıntılayan Kılıçdaroğlu, “Utanmadan montajlı içeriklerle sizlere kara propaganda yapan biri var. Eşik işte buradadır” diye yazdı. 

İstanbul İl Seçim Kurulu, sağlık idarecileri, hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının seçimlerde görev almamasını isteyen İstanbul Valiliği’nin talebini reddetti

CHP İstanbul 2. Bölge adaylarından Bülent Ütebay, Kılıçdaroğlu’nun aleyhine sahte broşür dağıtan kişileri polisle birlikte tespit etti. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, sahte broşürü dağıtanlar arasında TÜGVA temsilcisi Şeref Yumurtacı’nın da bulunduğunu söyledi. 

‘Ya Sonra?’da Mirgün Cabas’ın konukları Bekir Ağırdır, Özlem Akarsu Çelik ve Can Kozanoğlu son duruma bakıyor: ‘Kim Kazanıyor?’


11 mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

İnce çekilince

Memleket Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, adaylıktan çekildiğini açıkladı: “Bahaneleri kalmasın, yoksa seçimi kaybettiklerinde seçimin sabahı bütün suçu bize atacaklar. Memleket Partisi’ne her evden bir oy istiyorum.”

‘Ata ittifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Oğan, çekilmeyi düşündüğü iddiasına “Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” yanıtı verdi. Antalya mitingini ‘artan provokasyon duyumları’ nedeniyle iptal eden Oğan şöyle devam etti: "Kimseyle pazarlık içinde değiliz, olmayacağız. Hep beraber ilk turda yüksek oy farkıyla, olmazsa ikinci turda yine yüksek oy farkıyla tek adam rejimini yıkacağız.”

KONDA’nın 6-7 Mayıs tarihlerinde yaptığı ankete göre, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 49.3, Erdoğan’ın oyu yüzde 43.7. Diğer adaylardan Oğan’ın oyu yüzde 4.8, adaylıktan bugün çekilen İnce’nin oyu ise yüzde 2.22. 

YSK, Denizli İl Seçim Kurulu'nda birleştirme tutanaklarının düzenlenmesi aşamasında bir valilik personelinin görevlendirilmesini isteyen İçişleri Bakanlığı'nın talebini reddetti

Yurtdışındaki temsilcilikler ve gümrük kapısında kullanılan oylarla seçime katılım yüzde 54 oldu. 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar açık olacak gümrük kapılarındaki katılımla bu oranın artması bekleniyor. 

İçişleri Bakanı Soylu, kayyum sürecini anlattı: "Cumhurbaşkanımız çağırdı. 'Süleyman, ben bu Güneydoğu'daki HDP'nin, PKK'nın belediyelerinden rahatsızım. Bunları derhâl görevden alacaksın' dedi. İki gün geçti, sabah 8'de hepsine bir operasyon, hepsini görevden aldık."

Giresun’da konuşan Bahçeli: “Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, devleti yıktırmayacağız. Gerekirse hepimiz Topal Osman olur, bu vatana göğsümüzü siper ederiz.”

Kılıçdaroğlu’nun ‘Bay Kemal’in Tahtasıvideosu: “Türkiye’yi fosil yakıt uygarlığından yenilenebilir enerji toplumuna dönüştüreceğiz. Enerjide bağımsızlığımızı sağlamak önceliğimiz olacak.”

RTÜK üyeleri Taşçı ve Keser, ‘TRT’de kozmik oda’ iddiasıyla ilgili kurum yönetiminden randevu talep ettiklerini açıkladı. Talebe henüz yanıt verilmedi. 

Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlarından Toprak: “Rusya’nın, seçim sürecine müdahale edeceğine dair duyumlarımız var.”

İstanbul Barosu, kentte 2 bin 500 gönüllü avukatın sandık başında olacağını duyurdu.

Uşak’ta CHP aleyhine hazırlanan provokatif pankartlar, araçlara bırakıldı

AKP Artvin Gençlik Kolları, Kılıçdaroğlu’nun afişinin yer aldığı bir binanın yıkılmasını tasvir eden bir video paylaştı.

Euronews’in 20 soruluk testi: ‘Adaylar, ittifaklar ve seçim sistemi’


10 mayıs 2023

#tarih'ten

Kapsül'den

Sayıyor saymıyor

YSK, sandıklarda görevli polis ve jandarmadan alınacak sonuçların dosya hâlinde kendisine ulaştırılmasını isteyen İçişleri Bakanlığı’nın talebini reddetti

Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna, Sakarya’daki mitinginden sonra taş atıldı. 15 yaşındaki saldırgan, Kılıçdaroğlu'nun şikâyetçi olmaması üzerine serbest bırakıldı